Технологічний прогрес

Ні для кого не секрет, що ми живемо в світі динамічно прогресуючих технологій. Щодня якийсь світлий розум народжує нову ідею, яка ще вчора здавалася пунктиком сценарію фантастичного фільму, а завтра невідмінно стане частиною нашого життя, без якої його уявити просто неможливо. Такі гіганти, як Google, Apple, Amazon, Facebook та інші постійно шукають технологічні стартапи, щоб вкласти в них свої безмежні ресурси і на виході отримати неймовірну технологію, що змінить світ. Технологічний прогрес іде семимильними кроками, і більшість наших співвітчизників сприймає це як явище, що відбувається само по собі. Це в кращому випадку, а в гіршому - зовсім не сприймає. Хоча, про це ми поговоримо трошки пізніше. Пока що приведу пару здавалось би неочевидних прикладів. Сьогодні дуже гарним прикладом впливу технологічного прогресу є... використання Інтернету. В не такому вже й далекому 1995 році Всесвітньою мережею користувалося близько 15 млн. користувачів. А наприкінці 2012 - вже 2,5 млрд. Як на вашу думку, Інтернет вплинув на суспільство? :) Якщо ви зараз читаєте цю статтю, то на вас точно вплинув. І тепер головне питання, чи можемо ми ігнорувати такий вплив? Відповідь, знову ж таки, неочевидна - виявляється, можемо!

Країни СНД - привіт технологічний піпець!

Як невеличкий вступ, раджу всім (хто ще цього не зробив) подивитись фільм "Люди, що змінили Америку". Такий собі напів-документальний серіал, як США буквально за парусот років перетворилася в могутню державу завдяки сміливим і амбітним підприємцям. Задля порівняння можна подивитися як мінявся в цей час весь інший світ, і зокрема регіон так званого СНД. Отут починається саме цікаве, бо як виявляється, нам технології не просто не потрібні, ми їм із усих наявних сил супротивлялися. І, як не сумно, продовжуємо це робити по сьогоднішній день. Чого тільки варті задумки з так званими "національними ОС", "національними антивірусами" чи російським "закритим внутрішнім інтернетом". Сумно те, що в наших навчальних закладах, починаючи із школи, і закінчуючи КРАЩИМИ вузами нас вчать отакій от єрунді. Не буду тикати пальцем, але не можу не згадати історію одного державного університету, який "вирощує" державних службовців, в якому слухачі (хто не в курсі - це ДРУГА!!! вища освіта) використовують як сховище даних не Dropbox і навіть не Google Drive, а... що б ви думали Microsoft Azure? Нє, не вгадали! - соціальну мережу Vkontakte :D І я б зауважив, що на мою думку, тут справа не стільки в незанні технологій, стільки в небажанні їх вивчати і застосовувати в своїй професійній діяльності. Кому як, а мені це дуже сумно. Про які якісні зміни в державі може іти мова, якщо ми не вміємо (і не бажаємо!) користуватися хмарними (cloud) технологіями? 

Ще один цікавий приклад - наша міліція (до речі, коли вона там стане поліцією нарешті?). Якось треба було мені взяти для своїх польських друзів одну довідочку (про факт викрадення ноутбука - щоб страхова компанія відшкодувала його вартість. Таке буває, хто не знав. Не в нас, але буває). Додзвонитися у канцелярський відділ нереально (очевидно, зайняті дівчатка цілими днями - копаються в архівах, бо не знають, що є чарівна комбінація Ctrl+F), тому їду на місце і прошу її мені видати. І що б ви думали - справа вже в архіві, а значить треба іти туди. Ок, я не гордий, пройшовся. Але і тут невдача - виявляється без підпису заявника (який зараз в Варшаві) довідку не можна видати - про цифровий підпис, звісно, ніхто не чув. В той же час, порадили звернутися до слідчого, який, виявляється, працює в іншому кінці міста. Подзвонити до нього прямо із місця не варіант, бо в архіві не знають номеру слідчого (ага, для кого ж електронний реєстр співробітників?). Добре, прогулявся ще раз. Слідчого на місці не знайшлося, а без нього довідку видати ніхто не може, бо у його колег немає... ключів від шафки. О так, всі справи повинні бути під замком, у шафці! Комп'ютерні технології для американців та європейців...

Сум. Журба. Несамовите розчарування.

Тепер усім, хто щодня жаліється на те, що нам погано живеться, і звинувачує у цьому когось, навіть неважливо кого. Ви знаєте. що людину якісно відрізняє від інших представників тваринного світу? Вміння створювати і використовувати інструменти, які дозволяють витрачаючи менше ресурсів досягати більших результатів! Так от у мене питання до кожного із вас, для тих, хто щодня як тільки може відгороджується від технологічного прогресу і вчить цьому своїх дітей: ви цвяхи лобом забиваєте? Може, звучить і смішно, але ж який насправді сором в технологічну епоху жити у кам'яному віці. Свято сподіваюсь і вірю, що ми найближчим часом зможемо ініціювати у країні ще одну революцію - революцію системи знаннь, і що вона переможе. Хіба може бути інакше?